We wspomnieniach mieszkańców miejscowości sąsiadujących z Wilczym Szańcem czytamy, że "Hitler wybrał sobie na siedzibę największe siedlisko komarów w okolicy". Jeśli chcesz zobaczyć, co pozostało z największej polowej kwatery dowodzenia wojskami III Rzeszy, skąd wzięła się nazwa Wilczy Szaniec i co można było znaleźć w sypialni Hitlera, ten artykuł z pewnością jest dla Ciebie.
Do Wilczego Szańca przyjechaliśmy nie pierwszy raz. Ale ponieważ była to pierwsza od lat wizyta, zobaczyliśmy to miejsce na nowo. Z dzikiego, monumentalnego i sprawiającego wrażenie niedostępnego miejsca Wilczy Szaniec stał się uporządkowanym "parkiem" z wyłożonymi kostką alejkami prowadzącymi pomiędzy wysadzonymi w powietrze bunkrami. Ruiny betonowych konstrukcji zamiast wyłaniać się z zarośli, stoją widoczne już z daleka. Czy to dobrze? Każdy sam powinien ocenić, ponieważ jest to miejsce, które obowiązkowo trzeba odwiedzić będąc na Mazurach.
Cofnijmy się w czasie. Mamy koniec sierpnia 1940 roku. Zostaje podjęta ostateczna decyzja o budowie i lokalizacji w znajdującym się w pobliżu Kętrzyna lesie Gierłoskim kwatery głównej Hitlera. Prace ruszają jeszcze w tym samym roku. Powstaje ogromne, podzielone na trzy strefy bezpieczeństwa wojskowe "miasteczko" ukryte pośród drzew, w którym oprócz potężnych bunkrów znajduje się całe zaplecze, łącznie z kasynami, herbaciarnią i kinem.
Życie w Wilczym Szańcu toczyło się według ścisłych zasad i ram czasowych, wyznaczanych przez kolejne pobyty Hitlera. W latach 1941 - 1944 spędził on w swojej kwaterze 800 dni. W przeciwieństwie do innych oficerów, Hitler mieszkał bardzo skromnie, wręcz ascetycznie. Jeden z żołnierzy w swoich wspomnieniach przywołuje dzień, w którym udało mu się zajrzeć do wnętrza bunkra nr 13 zajmowanego przez fuhrera. Zastał tam polowe łóżko, szafę, stół z dwoma krzesłami i regał, a na nim tylko dwie książki. Obie o chorobach żołądka. Zapewne nie takiej lektury spodziewał się po swoim "wodzu".
Wilczy Szaniec, który swą nazwę wziął najprawdopodobniej od przydomku Hitlera, Herr Wolf, w 1944 roku o mały włos nie stałby się miejscem, w którym zmienił się bieg historii. 20 lipca pułkownik hrabia von Stauffenberg przeprowadził nieudany zamach na Hitlera, za co dzień później został rozstrzelany.
Barak narad, w którym Stauffenberg podłożył ładunek wybuchowy uległ całkowitemu zniszczeniu. Natomiast w jednym z ocalałych budynków znajduje się wiernie i dbałością o najmniejsze detale odtworzone jego wnętrze.
Kilka metrów dalej znajduje się również wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu - Hitler będąc po raz ostatni w Wilczym Szańcu wydał rozkaz pacyfikacji miasta i zrównania go z ziemią.
W listopadzie 1944 roku Armia Czerwona dotarła do granic Prus Wschodnich. W obliczu takiego zagrożenia kwaterę główną przeniesiono w okolice Berlina, a Wilczy Szaniec polecono wysadzić w powietrze. 25 stycznia 1945 roku kwatera została zniszczona, a dwa dni później - zdobyta bez walki przez wojska Armii Czerwonej.
Bilet wstępu do Wilczego Szańca to wydatek 20 złotych za osobę dorosłą i 15 złotych za bilet ulgowy (według cennika z lipca 2021 roku). Co ważne, nie ma limitu czasu, jaki możesz spędzić w kwaterze. Nie ma też problemu z zabraniem czworonoga. Aktualny cennik, ale przede wszystkim dokładną historię kwatery, ciekawostki i wspomnienia znajdziesz tutaj. Na miejscu jest możliwość wypożyczenia audioprzewodnika. Koszt to 8 złotych za urządzenie.
Szymon - pomysłodawca projektu SUValska Przygoda, odpowiedzialny za wytyczanie tras, założyciel i autor strony, fotograf
tel. +48 790 500 950
suvalska.przygoda@gmail.com
Ewelina - współtwórca strony, poszukiwacz informacji, odpowiedzialna za opracowanie przewodników, fotograf
tel. +48 789 347 606
suvalska.przygoda@gmail.com