Poprzedni

Następny

Rajd Duch Puszczy powrócił do Gródka po dwuletniej przerwie. I był to powrót, jak to sie mówi, "z przytupem". Zresztą, liczby mówią same za siebie
Jak co roku pod koniec października na Suwalszczyznę zjeżdżają sie miłośnicy jazdy offroad na największą w regionie imprezę przeprawową, czyli Zmota Challenge. W tym roku
Pod koniec września w okolicy Kolna odbył się po raz trzeci rajd organizowany przez Hunt 4x4. To bardzo młoda impreza, ale z każdą edycją przyciąga

SUValska Przygoda

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

25 sierpnia 2020

Nie lubimy tego momentu wakacji, gdy nieubłagalnie zbliża się dzień wyjazdu. Tyle przecież jeszcze chcielibyśmy zobaczyć... A zatem, by wykorzystać do maksimum czas, który mieliśmy, nie mogliśmy pozwolić sobie na zwolnienie tempa.

 

Szczeliniec Wielki

 

Szczeliniec to najwyższy, bo wznoszący się 919 m n.p.m. szczyt Gór Stołowych. Jest niewątpliwie jednym z tych miejsc, które trzeba zobaczyć, będąc na Dolnym Śląsku. 

Trasa do schroniska PTTK na Szczelińcu Wielkim zaczyna się w Karłowie. Zanim jednak zaczniemy podejście, trzeba niemalże przedrzeć się przez pas straganów, a z dziećmi na pokładzie to nie jest łatwe. 

Na szczyt prowadzi około 700 stopni. Podejście nie jest trudne ani szczególnie wyczerpujące. Za to temperatura iście tropikalna i tłum ludzi nie ułatwiają sprawy. 

Na szczycie, oprócz pięknych widoków na Park Narodowy Gór Stołowych, czekała nas niespodzianka w postaci ponadgodzinnego oczekiwania na wejście na trasę. No cóż, cierpliwość jest cnotą... I zdecydowanie warto było czekać.

 

Szczeliniec WielkiSzczeliniec Wielki

 

Widoki na trasie są przepiękne, formacje skalne pobudzają wyobraźnię, a zwężające się przejścia i zejścia w dół do słynnej Diabelskiej Kuchni czy Piekiełka sprawiają, że w otoczeniu pionowych skalnych ścian człowiek czuje się taki maleńki... Będąc na Szczelińcu koniecznie trzeba też wejść na tarasy widokowe. 

 

Szczeliniec WielkiSzczeliniec Wielki

 

Trasa powoli dobiegała końca, jeszcze tylko zejście w dół, obiecane pamiątki i można ruszać dalej. 

 

 

Twierdza Kłodzko

 

Tego przystanku nie uwzględnialiśmy wcześniej w naszych planach wyprawy w Góry Stołowe. Ale czasem właśnie takie spontaniczne decyzje są najlepsze. 

 

Twierdza Kłodzko

 

Zwiedzanie Twierdzy Kłodzko do najtańszych nie należy (szczegóły i aktualny cennik znajdziesz tutaj), ale dla miłośników historii oraz serialu "Czterej Pancerni i Pies" (w Twierdzy Kłodzko kręcono bowiem zdjęcia do jednego z odcinków) będzie to prawdziwa gratka. Udostępniona do zwiedzania część fortyfikacji to zaledwie jej 10%. Mimo to zwiedzanie nie będzie ani nudne ani też krótkie - zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się zejść do podziemi. 

 

Twierdza KłodzkoTwierdza Kłodzko

Twierdza KłodzkoTwierdza Kłodzko

 

Wizytę w Kłodzku zakończyliśmy wieczornym spacerem po przepięknej starówce. 

 

Kłodzko Starówka

 

Młyn Hilberta w Dzierżoniowie

 

I wreszcie przyszedł ten najgorszy dzień podczas całego urlopu - dzień wyjazdu do domu. Na sam koniec zostawiliśmy sobie jeszcze jedną atrakcję Dzierżoniowa, czyli Młyn Hilberta. Dla fanów techniki to pozycja obowiązkowa. 

 

Młyn Hilberta, DzierżoniówMłyn Hilberta, Dzierżoniów

 

 

Młyn został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku, w latach trzydziestych kolejnego stulecia  przeszedł gruntowny remont i modernizację i w takim stanie działał aż do 2016 roku. Przewodnik, prowadząc nas po kolejnych kondygnacjach, snuje opowieść o miejscu, które mimo zabytkowego wyposażenia wcale nie sprawia wrażenia muzeum. Wręcz przeciwnie - wszystkie dźwięki, zapachy, zostawione rzeczy zdają się czekać na załogę, która po kilkudniowym odpoczynku za chwilę zacznie poranną zmianę. 

 

Młyn Hilberta, DzierżoniówMłyn Hilberta, Dzierżoniów

Młyn Hilberta, DzierżoniówMłyn Hilberta, Dzierżoniów

 

Wrocław

 

Przed nami 700 kilometrów jazdy do domu. Jednak nie mogliśmy sobie odmówić krótkiego przystanku we Wrocławiu i spaceru po tętniącym życiem i kolorami rynku. 

 

WrocławWrocław

Wrocław

 

Zajrzyj na nasz fanpage na FB - tam na bieżąco dzielimy się planami wyjazdów i wypraw. A tymczasem czekamy na wakacje 2021. 

 

 

 

 

 

Szczeliniec Wielki, Góry Stołow, Formacja nazywana Głową Małpy

Góry Sowie i Góry Stołowe - Szczelniec, Twierdza Kłodzko, Młyn Hilberta, Wrocław
Część IV


RODO

Szymon - pomysłodawca projektu SUValska Przygoda, odpowiedzialny za wytyczanie tras, założyciel i autor strony, fotograf

tel. +48 790 500 950

suvalska.przygoda@gmail.com

Ewelina - współtwórca strony, poszukiwacz informacji, odpowiedzialna za opracowanie przewodników, fotograf

tel. +48 789 347 606

suvalska.przygoda@gmail.com